background

Kā ietaupīt naudu sildot ūdeni ar elektrisko boileri?

Izvēloties elektrisko ūdens boileri parasti vadās pēc diviem parametriem – tilpuma un cenas. Šāda izvēle patiesībā ir tikpat aplama kā pērkot mašīnu skatīties tikai durvju skaitu un cenu, nepievēršot uzmanibu ne modelim, ne motora tilpumam, ne jaudai, ne degvielas tipam, ne patēriņam, ne remonta izmaksām. Neesmu ne boileru tirgotājs ne santehnikas speciālists, bet pieredze ir šo to iemācijusi.

Elektriskajiem boileriem lietderības koeficients ir stipri līdzīgs, jo pārsvarā visi lieto vienādu sildīšanas tehnoloģiju. Jaudas atšķiras, bet šeit nozīme būs tikai tam cik ātri ūdens sasils, jo elektrības patēriņā nebūs atšķirība vai sildīsiet lēnāk ar mazāku jaudu vai divreiz ātrāk ar divreiz jaudīgāku sildītāju, patērējot īsākā laikā to pašu elektrības apjomu.

Būtiska atšķirība ir siltuma zudumam, jeb tam cik labi/ilgi boilers spēs uzglabāt sasildīto ūdeni. Piemēram salīdzinot dazādus 100l boileru modeļus atškirība var būt turpat divas reizes. Piemēram Tatramat 100l boileris pazaudēs vien 0.84kWh 24 stundu laikā. Tikmēr Ariston tāda paša tilpuma boileris izkūpinās gaisā 1.39kWh Pārvēršot to naudā varbūt atšķirība neliekas tik liela – vien pus kilovats, kas ir ap 9 centiem diennaktī, bet realitātē tas izskatās šadi. Vienā īpašumā mums ir boileris ar lieliem siltuma zudumiem. Ja šodien boileris tiek izlēgts, tad rīt no rīta vairs silta duša nespīd. Otrā mums ir minētais Tatramat un pat 2 dienas pēc izslēgšanas ūdens bija tik karsts, ka gāju pārliecināties vai tiešām boilers nav palicis ieslēgts.

Šobrīd atveroties elektrības tirgum katram ir iespēja elektrību pirkt par biržas cenām. uzstādot viedo skaitītāju ir iespējams pirkt par biržas cenām, kas atbilst katrai stundai. Respektīvi naktīs elektrība ir gandrīz 3 reiz lētāka kā pīķa stundās. Ja jums ir boileris ar maziem siltuma zudumiem un pietiekamu tilpumu, tad var papildus piepirkt un uzlikt taimeri, kas boilerim ļaus sildīties tikai naktīs ar lēto elektību, bet ūdeni varēsiet lietot kad nepieciešams.

Interesanti, ka visi boileru tirgotāji norāda tilpumu, dažreiz jaudu un sildīšanas ātrumu, bet ļoti reti internetveikalos atradīsiet siltuma zuduma parametru. Ko darīt? Jādodas uzmeklēt Googlē attiecīgā boilera specifikācija. Kad noskatīts boilera modelis, googlē jāraksta piemēram “Tatramat 100l kWh/24h” tas parasti aizvedīs uz kādu no rūpnīcas specifikācijām, kur šis parametrs būs norādīts. Lieki piebilst – jo mazāks cipars šajā pozīcijā – jo labāks boileris.

Bet kā ar kombinētajiem boileriem? Liekas kārdinoši sildīt ūdeni gan ar elektrību gan no apkures. Te jābūt prātīgiem, jo cerētais ietaupījums var izrādīties ar pretēju efektu. Proti noteikti jābūt uzstādītam krānam ar ko noslēgt apkures caurplūdi tiklīdz boileri sildīsiet ar elektrību, jo ja apkures ūdens būs vēsāks par boilerī esošā ūdens temperatūru, tad apkure boileri dzesēs un elektrības rēķins augs augumā. Ja jums ir malkas apkure ar siltuma akumulācijas tvertni, tad vēl labāk par kombinēto boileri būs akumulatorā iebūvēt ūdensvada čūsku, lai ūdens sākumā izplūst caur akumulatora čūsku un sasilst, tad dodas tālāk uz parasto elektrisko boileri un pēc boilera tikai nonāk krānā. Šajā gadījumā boileris darbosies taupīgāk, jo tam būs jāuzsilda jau sasilušu ūdeni. Turpretī, ja apkure būs auksta – boilerim būs jāsilda aukstāku ūdeni, taču sasildītais ūdens boilerī vairs netiks dzesēts kā tas notiek kombinētā boilera gadījumā, kur auksta apkure dzesē boileri.

Elektriskais boileris katrā mājsaimniecībā ir pats lielākais vai viens no lielākajiem elektrības patērētājiem. Tapēc pērkot jaunu vai mainot veco boileri ir vērts pavērtēt ilgtermiņa izmaksas un labāk nopirkt labāku boileri, kas sākumā maksās nedaudz dārgāk, bet lietošanā atmaksāsies simtkārtīgi.

Dalies ar šo rakstu

Ja lasītais šķita interesants, izklaidējošs vai noderīgs - lūdzu padalies ar to saviem draugiem. Tā mums būs lieliska motivācija turpināt rakstīt šādus un līdzīgus stāstus. Ja lasot radās komentārs vai viedoklis - lūdzu pievieno komentāru tepat zemāk, vai atsūti mums ziņu.