background

Industriālais askētisms

Aiz cieņas pret pagātnes mantojumu arvien vairāk saprotam, ka vērtība ir lietām ar stāstu. Varētu, jau teikt, ka stāsts ir arī Mēbeļu namā pirktajam plauktam. Viņš reiz bija skaidu kaudze, makulatūra un platstmasa. Bet daudz lielāka vērtība ir pašdarinātām lietām, kur stāsts ir gan par tapšanas procesu, gan materiālu izcelsmi. Šis ir industriālā askētisma stāsts.

Ģimenē esam izteikti pretstati. Lilitai patīk absolūts minimālisms. Viņa drīzāk izmetīs ārā par daudz, nekā paturēs kaut ko, kas tiek reti lietots. Es savukārt cīnos ar no Tēta mantoto raksturu – visu noglabāt ar domu – gan jau kaut kad noderēs…

Kad pirkām vienu no Norgestate dzīvokļiem, tam bija aizsalusi apkure un sistēmas pārveides rezultātā pāri palika daudz kapara trubu un līkumu. Šie “lūžņi” ilgi stāvēja darbnīcā gaidot labākus laikus un beidzot sagaidīja. Savukārt dēlis ir pārdesmit gadu vecs un reiz bija pažobeles starpsiena. Tagad apzāģēts, noslīpēts un nolakots ir kļuvis par plauktu. Joprojām saglabājot raupjas vecuma iezīmes.

Lai šādu uzbūvētu būs nepieciešams ~5m kapara trubas. Vislabāk izvēlēties 22mm trubu. Tā būs pietiekami resna un izturīga. Jāpievērš gan uzmanība trubas materiāla biezumam. Depo mēdz tirgot ķīniešu trubas ar plānām sieniņām. Tās varētu neizturēt drēbju svaru. Vel vajadzēs 6 gabalus 90grādu leņķus, divus T gabalus un 4 korķīšus. Vajadzēs arī lodējamo pastu, alvu, kapara trubu griezēju un gāzes degli.

Ļoti līdzīgu rezultātu varētu iegūt salodējot jaunas, nupat nopirktas trubas, taču savs šarms ir arī zaļajam apsūbējumam, krāsas šļakatām un alvas pilēm, kas radušās apkures sistēmas izbūves laikā lodējot grūti pieejamās vietās.

Kapars ir materiāls, kas saskaroties ar skabekli oksidējas. Ja gribas trubas vienmēr paturēt spožas, tad vēlams tās nolakot. Ja gribas autentiskāku izskatu – trubas atstāj nelakotas un ļauj tām dabīgi nomelnēt. Papildus efektam var atsevišķas vietas apstrādāt ar skābi izsaucot zili-zaļu oksīda efektu.

Apakšējo plauktu vēlams veidot no pietiekami masīva dēļa, kas piešķirs zemu smaguma centru un līdz ar to – papildus stabilitāti. Ideāla izvēle ir zāģēts, neēvelēts dēlis, ko pieslīpē ar rupju smilšpapīru un pēc pirmās lakošanas reizes noslīpē velreiz ar smalkāku, lai atbrīvotos no asajām skaidām. Lai trubu gali nedurtos grīdā un kājiņas varētu vieglāk nolīmeņot – tām pielodēti vara korķīši.

Dalies ar šo rakstu

Ja lasītais šķita interesants, izklaidējošs vai noderīgs - lūdzu padalies ar to saviem draugiem. Tā mums būs lieliska motivācija turpināt rakstīt šādus un līdzīgus stāstus. Ja lasot radās komentārs vai viedoklis - lūdzu pievieno komentāru tepat zemāk, vai atsūti mums ziņu.