background

Perfekts pelēkais un citu toņu atrašana

Šobrīd modē īr pelēkais. Šķiet tā ir visvienkāršākā krāsa ar kuru nekas nevar noiet greizi, bet patiesībā – ar pelēko var noiet greizi vel vairāk kā ar jabkuru citu krāsu. Ne velti ir teiciens 50 pelēkā nokrāsas, kas gan pēdējā laikā pateicoties Angļu mājsaimniecei ir ieguvis pagalam negatīvu pieskaņu. Pinterests ir pilns ar padomiem kā atrast perfekto pelēkā toni. Diemžēl viņu dotie padomi nenorāda krāsas kodus tādās krāsu paletēs kādas pieejamas Latvijā. Šis raksts palīdzēs saprast pamatprincipus jebkuras interjera krāsas atrašanai un jo īpaši pelēkās krāsas pareizā toņa atrašanai.

Pēdējo gadu laikā ir daudz sanācis būt būvmateriālu veikalā un esmu bieži novērojis pārus, kas šķirsta krāsu paraugu bukletu veikalā, turpat pieņem lēmumu un pasūta šo toni 10 litru iepakojumā. 95% šādos gadījumos sākot krāsošans darbus ir liela vilšanās, jo tonis nebūt neizskatās tāds kādu iztēlojās veikalā. Dažiem ir drosme iztērēto naudu norakstīt zaudējumos un doties uz veikalu pēc citas krāsas, bet daudzi turpina sev atgādināt par šo nejauko kļūdu gadiem igi – ikdienā skatoties uz sienām, kas nokrāsotas neplānotā krāsā.

"Mūsu krāsu uztveri ietekmē daudz faktori – konteksts, izmērs, apgaismojums, novietojums. "

Ja izvēli par savu krāsas toni izdarīsie veikalā balstoties tikai uz krāsu paraugiem – bez kāda ārēja atskaites punkta – ļoti liela iespēja, ka paņemsiet pārāk intensīvu krāsu. Kad meklējām sarkano durvju krāsu priekš “Parka Namiņa” es devos uz veikalu bez kāda atskaites punkta, jo cik gan sarežģiti var būt nopirkt “tādu sarkano krāsu kā biju iedomājies”. Veikalā atradu sarkano krāsu, kas šķita atbilstoša manām velmēm, atbraucu mājās, sāku krāsot un manas durvis kļuva ugunsdzēsēju oranžsarkanas. Tas, protams, nebija ne tuvu tāds tonis kā iecerēts.

Kad galvā izsapnots ideālais krāsas tonis – ir nepieciešams atrast šīs krāsas paraugu, lai radītu atskaites punktu. Te lieti noderēs krāsiani žurnāli, produktu iepakojumi, dāvanu papīrs vai citas lietas, kur varat atrast jūsu iecerētās krāsas toni. Kad šādā neitrālā vidē ir atrasts iecerētās krāsas paraugs – dodieties uz veikalu un vadoties pēc šī parauga sameklējiet atbilstošu toni krāsu katalogā. Es varu saderēt, ka katalogā atrastā krāsa šķitīs nepareiza, bet sajā mirklī ir svarīgi uzticēties atskaites krāsas paraugam, nevis sajūtām. piemēram meklējot to pašu sarkano durvju krāsu devos otrreiz uz veikalu ar sagatavotu paraugu un katalogā manis izvēlētā krāsa izskatijās drīzāk brūna, ne tumši sarkana. Meklējot idealu pelēko toni mans krāsas paraugs mudināja izvēlēties brūngani bēšīgu krāsu nevis to, kas pēc kataloga šķita “īsti pelēka”.

Kad katalogā atrasts tonis, kas sakrīt ar krāsas atskaites paraugu – palūdziet uzjaukt izvēlēto toni 1 litra tilpumā. Tādejādi iegūsiet iespēju izmēģināt krāsu uzkrāsojot īstajā vidē, bet ja tā izrādīsies neīstā – zaudēsiet vien nedaudz naudas. No viena litra parasti pietiks 2-3 kvadrātmetriem un ar to jau būs pietiekami, lai spriestu vai tonis patīk un ir īstais, jeb jāmeklē citu.

Tagad atgrezīsimies pie pelēkā toņa. Pelēkais var būt zilganpelēks (auksts) un dzeltenpelēks (silts). Mājīgāk izskatīsies siltais tonis un raksta beigās arī norādīšu krāsas toņa kodu, ko esmu atradis kā “perfektu pelēko”. Pirmo reizi dodoties uz veikalu pēc pelēkās krāsas biju sameklējis krāsas paraugu. Veikalā gan mans krāsas paraugs škita bēšs un ne tuvu ne pelēks, tapēc ļāvu sajūtām sevi izšaubīt un nopirku litru ar toni, kas šķita “īsti pelēks”. Lieki piebilst, ka sākot krāsot sekoja vilšanās, jo tonis izskatijās lillā. Devos uz veikalu atkārtoti. Šoreiz jau ignorējot savu krāsu paraugu un vienkārši paņemot vienu toni siltāku no blakus krāsu skalas. Arī tā izskatijās gandrīz tikpat lillā. Trešo litru nopirku no jau stipri bēšīgās skalas, bet tā kā sienas gribēju ieturēt gaišā tonī, tad paņēmu visgaisāķo krāsu no tās toņu skalas. Arī ši neradīja pilnīgu mieru par pareizo izvēli. Devos uz veikalu 4. reizi zinot, ka pirkšu vienu toni tumšāku krāsu. Šajā reizē joka pēc velreiz paņēmu līdz savu sākumā atrasto krāsas paraugu un izrādijās, ka krāsa ko gatavojos pirkt precīzi atbilda sākotnējam paraugam. Ja es pirmajā reizē būtu noticējis savam atrastajam krāsas paraugam, nevis ļautu tābrīža sajūtām sevi izšaubīt, tad būtu ietaupījis vairāk kā 30Eiro un 3 liekus braucienus uz vaikalu. Tapēc vienmēr atrodiet izsapņotās krāsas paraugu no neitrālas vides un izmēģinājuma toni jauciet ne lielāku par 1 litra tilpumu.

Vēl par krāsām. Esiet ļoti uzmanīgi jaucot interjerā vairāk kā vienu pelēko toni. Labi kopā izskatīsies pelēkie toņi, kas atšķiras tikai gaišumā, bet toņa siltums/aukstums ir tāds pats. Respektīvi abiem toņiem skaitlis būs vienāds – atšķirsies tikai burts skaitļa priekšā. Šo arī nācās iemācīties caur savām kļūdām. Devos uz veikalu pēc flīzēm vannas istabai. Doma bija kombinēt gaišāk pelēkas flīzes sienām un tumšākas – grīdai. Nopirku flīzes, aizvedu meistaram un pēc pāris dienām devos šausmināties par rezultātu. Sienu pelēkais tonis, bija izdevies veiksmīgs, bet tā vietā, lai grīdas flīzes izskatītos tumšāk pelēkas, tās izskatijās zilas. Par laimi arī flīzes ir iespējams krāsot ar Tikkurila Otex epoksīdkrāsu, kam ir īpaši laba saķere ar šādām sarežģitām virsmām kā flīzes, stikls utt.

Vel svarīgi ir pieminēt, ka viena un tā pati krāsa izskatīsies dažādi uz horizontālām un vertikālām virsmām, jo uz grīdas gaisma kritīs vairāk kā uz sienas. Līdz ar to tā pati gaiši pelēkā sienu krāsa uz grīdas izskatās pilnīgi balta. Ja nepieciešams, lai sienas un grīda izskatītos vienā krāsā – grīdas krāsu jāizvēlas 1-2 toņus tumšaku.

Perfekts pelēkais ir G487 no Symphony toņu skalas pēc kuras jauc Vivacolor un citas populārākās krāsas.

Paldies Raimondam un Martai par viņu ārprātīgi skaisto dzīvokli ar pelēkajām sienām, kas iedvesmoja visu šo izpētīt arī uz savas ādas.

Dalies ar šo rakstu

Ja lasītais šķita interesants, izklaidējošs vai noderīgs - lūdzu padalies ar to saviem draugiem. Tā mums būs lieliska motivācija turpināt rakstīt šādus un līdzīgus stāstus. Ja lasot radās komentārs vai viedoklis - lūdzu pievieno komentāru tepat zemāk, vai atsūti mums ziņu.