background

Nereti saka, ka virtuve un vannas istaba ir dārgākās telpas mājoklī. Ja ir gadījies šajās telpās veikt remontu, tad iemesls šim teicienam būs viegli saprotams. Ja remonts vēl nav veikts, tad šis raksts varētu palīdzēt. Šoreiz par virtuves plānošanu un vispārējiem virtuves plānošanas principiem Nākošā rakstā par IKEA virtuvēm ar konkrētām detaļām, ko pielietojām veidojot attēlos redzamo virtuvi.

Mazā dzīvoklī telpas ierobežotā platība diktēs darba virsmas novietojumu. Bieži arī esošie komunikāciju izvadi noteiks kur kam atrasties, taču, ja remontē pamatīgi – iespējams ir vērts pārplānot komunikācijas, lai izveidotu ērtu virtuvi.

Viens no principiem ir tāds, ka virtuvē notiek 3 lietas. Ēdiens tiek glabāts (ledusskapis, plaukti), ēdiens tiek sagatavots gatavošanai (izlietne, darba virsma) un ēdiens tiek gatavots (plīts, cepeškrāsns). IKEA speciālisti iesaka ņemt vērā, ka ēdinu izņemot no glabātavas tas tiks nomazgāts, sagatavots un tad likts vārīties, cepties utt Lai nesanāktu haotiski skraidīt no viena virtuves gala uz otru – ir vērts padomāt vai iespējams ledusskapi un plauktus ēdiena glabāšanai novietot vienā virtuves pusē, plīti un cepeškrāsni otrā pusē, bet izlietni un darba virsmu starp šīm pusēm.

Ja domājat ilgtspējīgi un gribas ietaupīt uz enerģijas izmaksām, tad prātīgāk būs ledusskapi nelikt blakus plītij, jo abām lietām ir diametrāli pretēji uzdevumi – vienam sasildīt, otram atdzesēt. Ledusskapis arī nejutīsies ērti pie loga, jo tur parasti ir radiatori (siltuma avots) kā arī vasarā saule sildīs un apgrūtinās ledusskapja darbu.

Jāatceras, ka elektrības kontaktkārbas virtuvē nekad nevar būt par daudz. Ledusskapis, tosteris, tējkanna, sviestmaižu tosteris, mikseris, blenderis, kafijas automāts, piena putotājs, dzirnaviņas, mikroviļņu krāsns, telefona lādētājs, planšetes lādētājs, datora lādētājs un simtiem citu elektrību patērējošu ierīču parasti konkurē uz ierobežotajiem virtuves kontaktu resursiem. Pie tam daži kontakti izvietojami īpašās vietās. Tvaiku nosūcējs gribēs kontaktu pie sevis augšā, bet elektriskā plīts virsma, cepeškrāsns vai trauku mazgājamā mašīna labāk pieslēgsies kaut kur lejā, neredzamā vietā.

Nedrīkst aizmirst arī par tādiem komunikāciju pieslēgumiem kā ventilācijas šahta tvaiku nosūcējam, kanalizācijas pieslēgums izlietnei un trauku mazgājamai mašīnai kā arī siltā, un aukstā udens izvads.

Romantisks apgaismojums, protams ir laba opcija, bet, kad jāstrādā, tad gaismas nekad nevar but par daudz. Dažas virtuves var pat iztikt bez griestu lampas, bet bez darba virsmas apgaismojuma būs grūti. Savukārt darba virsmas apgaismojumu parasti savajagas visvairāk, kad darbi rit pilnā sparā. Rokas ir slapjas, mikseris iemērkts mīklā, rokās karsta panna vai tamlīdzīgi. Parasti šis nav brīdis, kad doties pāri visai telpai līdz slēdzim šī apgaismojuma ieslēgšanai. Tam jābūt ieslēdzamam turpat pie darba virsmas. Ar viegli piekļūstamu, funkcionālu slēdzi, kas nepievils, kad darbs negaida un gaismu vajag tūlīt.

Pašu virsmu uz kuras strādāt vajag pamatīgu. Tai būs jātur vislielākā slodze. Karsts, auksts, ass, slapjšs un pavisam slapjšs. Depo laminētās skaidu darba virsmas var nervozi pīpēt maliņā, jo šim darbiņam vajag īstu mantu. IKEA piedāvā masīvkoka virsmas, bet cenas ir astronomiskas un kvalitāte – ne vienmēr atbilstoša. Risinājums ir custom made darba virsma, kas izskatīsies lieliski, kalpos lieliski un maksās daudz lētāk kā IKEA alternatīva.

lamela.lv piedāvā līmētās masīvkoka plāksnes no oša un ozola. 4.3cm biezumā un līdz 3m garumā. To nebūs pa spēkam celt vienatnē, bet apstrādāta un novietota vietā, šāda darba virsma ne tikai kalpos ilgi, bet izskatīsies lieliski. Droši var pirkt nedaudz lētāko AB klases plāksni, kurai kreisajā pusē būs pa kādam zaram, kas paliks neredzams. Jāņem gan vērā, ka šāda plāksne tiek pārdota kā būvmateriāls nevis mēbele, tapēc ar atvešanu no veikala vien nepietieks. Vajadzēs vismaz rokas ripzāģi, lai piezāģētu pareizo garumu un iegrieztu vietu izlietnei un plīts virsmai. Ļoti labi izskatās, ja plāksnes priekšējās malas augšējo stūri apstrādā ar rādiusa frēzi. Frēzi var noīrēt intrumentu īres kompānijās ar visu griezni vai arī griezni nopirkt Depo par ~10Eur. Pats darbs ir salīdzinoši ātrs un vienkāršs, bet labāk to uzticēt kādam, kas to nedara pirmo reizi.

Kad darba virsma sagatavota vajadzīgajā izmērā, iegriezti caurumi izlietnei, krānam un plīts virsmai, kā arī veikta dizainiska apstrāde ar frēzi – virsmu nepieciešams apstrādāt, lai to aizsargātu pret mitruma iedarbību. Te var derēt parketa laka, kas paredzēta lielai slodzei un ir nodilumizturīga. Kā jau pie grīdas lakošanas teicu – jo matētāka laka, jo labāk izskatīsies. Laku jāklāj vismaz 3 kārtās katru kārtu nožāvējot vismaz 20 stundas. Pēc pirmās kārtas uzklāšanas virsmu vēlams noslīpēt ar smalku smilšpapīru, lai to padarītu gludāku un novāktu lakas paceltos koka nelīdzenumus. Pēc pēdējās lakas kārtas nozāvēšanas virsmu var apstrādāt ar mēbeļu vasku papildus aizsardzībai. Svarīgi lakot arī sānu malas un apakšpusi, jo ūdens centīsies ielīst visur.

Domājot par virtuves skapīšiem vērts paturēt prātā šādu patiesību – apakšējos plauktus aizvietojot ar lielām atvilknēm virtuvi būs ērtāk lietot. Virtuves skapīši parasti ir vairāk kā pus metru dziļi. Iedomājies cik grūti ir piekļūt tam katlam, kas stāv apakšējā plaukta pašā dziļumā? Daudz ērtāk, ja plaukta vietā ir liela atvilkne, tad katls ar pārējiem biedriem ērti izritinās un ir izceļams nerāpojot pa grīdu. Tiesa, atvilkņu risinājums būs stipri dārgāks kā parasts plauktiņš ar durtiņām. Man ļoti patīk klasisko miskastes vietu zem izlietnes pārvērst par izvelkamu atvilkni. Daudz ērtāk ir papildināt miskastes saturu, ja tā izvelkama ārā no skapīša nevis ieslēpta starp plauktiem.

Savukārt augšējos skapīšos durtiņas un plaukti būs tieši laikā. Tur atvilkņu saturam piekļūt būtu stipri neērti, ja vien jūsu augums nav stipri virs vidējā. Taču virtuves apakšējiem un augšējiem skapīšiem ir kas kopīgs – tie kopā veido virtuves fasādi, tapēc uzmanīgi jāizvēlas skapīšu platumi un izvietojums. Virtuve izskatīsies daudz labāk ja tieši virs 60cm plata apakšējā skapīša atradīsies tāda paša platuma augšējais skapītis. Vai ja apakšā būs 80cm skapītis, ar divām 40cm platām durtiņām, tad arī augšā vislabāk izvietot tikpat platu skapīti ar tāda paša platuma durtiņām. Ideja ir veidot vertikālas līnijas, kas sakrīt gan augšā gan apakšā. Tad virtuve izskatīsies monolītāka.

Nākošreiz turpinājums – IKEA moduļu virtuves. Kā tās saplānot un vai labāk pasūtīt, jeb braukt pakaļ pašiem. Kā arī produktu nosaukumi un cenas virtuvei, ko uzbūvējām mēs.

Dalies ar šo rakstu

Ja lasītais šķita interesants, izklaidējošs vai noderīgs - lūdzu padalies ar to saviem draugiem. Tā mums būs lieliska motivācija turpināt rakstīt šādus un līdzīgus stāstus. Ja lasot radās komentārs vai viedoklis - lūdzu pievieno komentāru tepat zemāk, vai atsūti mums ziņu.