background

Uzsākot darbus pie mūsu otrā īres dzīvokļa viens no būtiskiem jautājumiem bija – ko darīt ar logiem. Dzīvoklim bija saglabājušies simtgadīgi oriģinālie koka logi. Atlupušas krāsu kārtas, piecu veidu skočiem aizlīmēti, ar ieplaisājušiem stikliem utt. Sazāģēt malkā un aizstāt ar lētu plastmasu necēlās roka. Sākumā gribējām pasūtīt jaunus koka logus un tiem uzstādīt vecos rokturus, bet tādi logi maksātu miljonu un šim projektam tādi nebūtu ekonomiski pamatojami.

Izlēmām par veco logu restaurēšanu un jo tālāk procesā virzijāmies, jo vairāk pārliecinājāmies, ka šī izvēle bijusi pareizā. Šeit dalamies ar procesā apgūto.

Pirms simts gadiem meistariem bija pilnīgi cita kvalifikācija un kokmateriālu sagatavotājiem bija pavisam cita disciplīna. Būvgaldniecībā izmantotais kokmateriāls bija pareizā laikā cirsts, pareizi izzāģēts un apstrādāts. Meistars, kas ar šo materiālu strādāja spēja izgatavot produktu, kas vel gadu desmitiem pēc viņa dzīves turpina dzīvot un pēc rūpīgas restaurācijas kalpos vel ilgu laiku. Parasti saka, ka restaurēt vecu ir dārgāk kā izgatavot jaunu. Tas noteikti prasa vairāk laika kā pasūtīt un “iepūst putās plastmasniekus”, bet šaubos vai šis process mums izmaksāja dārgāk par jauniem PVC logiem.

Pirms ķerties klāt veco logu restaurācijai vajadzētu noskaidrot vai ir vērts to darīt. Proti vai logi ir pirmskara oriģināli, jeb padomju laika. Vai koka detaļas nav sapuvušas, vai logs labi turas kopā utt. Mūsu gadījumā logi bija ļoti prasmīgi izgatavoti ar pārfalcēm un iegremdētām eņģēm, kuru stiprinājumi tik veikli noslēpti, ka neko vairāk par enģes ārēji funkcionālo daļu nevar redzēt pat pēc krāsas noņemšanas. Pie tam pats koks bija ļoti labi saglabājies zem neglītiem krāsu slāņiem.

Sākot logu novērtējumu var ņemt talkā kādu neliela izmēra skrūvgriezi un mēģināt iedurt rāmī. Ja logs jau vizuāli jūk ārā vai skrūvgriezis viegli ieduras kokā, tad logs visticamāk ir sapuvis. Ja logs ļodzās un to no taisnstūra var pārvērst par rombu ar vienu rokas kustību, tad arī uz šo projektu vajadzētu raudzīties ar skepsi. Ja logam nav pārfalces, tad būs problemātiski iestrādāt blīvgumijas, jo tās nāksies stiprināt sleņģē nevis logā.

Par loga vecumu vēl var spriest pēc stikla stiprinājuma un stkla stiprināmās gropes dziļuma. Vecie logi tika vienmēr ķitēti. Koka līstītes ir padomju laika produkts. Var gadīties, ka stikls bijis saplīsis un padomju laikos tas nomainīts ar līstīšu tehniku, bet ja oriģināli rāmis bijis ķitēts, tad loga grope to uzreiz nodos. Logu rāmjiem, kas paredzēti ķitēšanai šī gropīte būs tikai ~5mm dziļa, jo senāk stikls bija plāns un ķitei pietika ar 3mm pēc stikla ielikšanas. Turpretī ja stiklu bija paredzēts stiprināt ar līstēm, tad šī grope būs ~8mm un dziļāka, jo tik plānas līstes nav un pat ja būtu – tās šķeltos mēģinot tām cauri izdzīt naglas.

Ja koka detaļas ir labi saglabājušās, apstiprinās logu autentiskums un izšķiraties par logu atjaunošanu, tad jāķeras pie stiklu izņemšanas. Ja logus remontējis padomju Vasja, tad līstes un naglas izraut nebūs grūti. Ja stikli joprojām turas uz ķiti – šis var būt pirmais izaicinājums. YouTube var atrast Linseed putty removal video pamācības. Var mēģināt sildīt uz zemāko industriālā fēna temperatūru un kasīt nost ar špakteļlāpstiņu vai kaltu. Ja ķite sakaltusi un drūp, tad iespējams to var dabūt nost arī bez sildīšanas. Zem ķites atradīsies logu turošas nagliņas, ko arī jāizrauj. Katrā gadījumā šis darbs ir piņķerīgs, jo riskējam saplēst stiklu. Tiesa, ja stikls jau tāpat ir ieplaisājis, tad varam būt skarbāki un stikla saglabāšanai nepievērst lielu uzmanību.

No pieredzes saku, ka no 3 logu komplektiem, kur katrā ir 6 vērtnes, tas ir kopā 18 stikli – mēs atpakaļ iestiklojām tikai 3 stiklus. Kādi bija jau iepriekš ieplīsuši, kādi ieplīsa ņemot ārā un daudzi vairs nederēja rāmjos. Proti senāk stikls bija liels deficīts un meistari centās izmantot katru pēdējo gabalu, tapēc piegrieztie stikli var būt piegriezti par mazu – tā ka knapi tikai nekrīt cauri gropēm. Bija arī dažādi varianti ar griešanas laikā izlauztiem robiem. Ja šādus stiklus liktu atpakaļ – riskējam, ka gar knapajiem savienojumiem tiktu cauri aukstums un pat vējš.

Kad stikli izņemti var rāmjus apstrādāt ar fēnu un ņemt nost veco krāsu kārtas. Ja vien iespējams – labāk furnitūru nost neskrūvēt. Skrūves būs ieēdušās un atpakaļ var neizdoties vairs atlikt tikpat labi. Metāla detaļas var notīrīt ar urbmašīnā stiprināmu drāšu ripu. Pirms tam gan ar fēnu jānotīra krāsa arī no metāla detaļām.

Kad krāsa notīrīta logus var pārslīpēt ar smilšpapīru. Var dikti sīki un smalki iztrīt katru gropīti, ja grib panākt pilnīgi tīra koka izskatu, bet mēs neiebildām pret koka rievās aizķērušos krāsu, ko ikdienā nemaz nemana. Tapēc pietiks ar virsmas pielīdzināšanu, lai sagatavotu lakošanai.

Sākumā biju pārliecināts, ka logus eļļosim. Iekšlogiem tā arī izdarīju, bet saskāros ar nejauku pārsteigumu. Lineļļa ir izslavēta kā dabisks līdzeklis ar mikroskopiskām molekulām, kas iesūcas dziļi materiālā un to aizsargā. Droši vien tā arī ir, bet mūsdienās ir izdomāti labāki materiāli, kas vienlīdz labi aizsargā koku un ļauj izvairīties no pārsteigumiem.

Pretēji mūsdienu krāsām lineļļa ir dabīgs materiāls, kas nevis nožūst, bet fermentējoties pārveidojas par citu produktu vai kaut kā tamlīdzīgi. Īsāk sakot lineļļa var palikt mīksta ļoti ilgu laiku, ja pieļausiet kādu kļūdu tās uzklāšanā. Lineļļu jaliek karsta ūdens peldē, lai to sasildītu pirms uzklāšanas. To jāklāj plānā kārtā un lieko jānoslauka. Slaucīšanai izmantotās lupatas jāglabā drošā vietā vai jāiznīcina krāsnī, jo lineļai fermentējoties rotas karstums un lupatas var pašaizdegties. Ja kokā būs iesūkusies kāda seno laiku krāsas palieka, ko pie tīrīšanas varat viegli nepamanīt – lineļļa var sākt taisīt visādus brīnumus.

Mūsu gadījumā pirmā eļļas kārta izdevās laba, lai arī žuva 2-3 dienas siltā kurinātavā. Otrā kārta sanāca pārāk bieza un it īpaši vietās, kur apakšā bija vecās krāsas vai grunts paliekas tā palika ķipīga arī pēc vairāk kā nedēļas. Tikai tad sāku meklēt risinājumu un atradu, ka dikti izslavētā lineļļa pavisam viegli var palikt ķipīga mēnešiem ilgi un 2-3 dienu ilgā žūšana ir pilnīgi normāls laiks. Nācās visus logus berzēt ar terpentīnu un ilgstoši žāvēt līdz tikām vaļā no ķipīguma. Tad nu ja esat gatavi riskēt ar mūžam ķipīgiem logiem un jūsu mitekli atstāt bez logiem uz pāris nedēļām kamēr savedīsiet logus kārtībā un žāvēsiet katru eļļas kārtu pa 3 dienām, tad var lietot lineļļu, bet es ieteiktu strādāt ar mūsdienu materiāliem ja vien nav spēkā kādi speciāli eko apsvērumi vai kultūras pieminekļu prasības. Vismatētākā laka žūs ātri, aizsargās labi un izskatīsies gandrīz tāpat.

Skrupulozi salīdzinot var redzēt ka eļļotie logi ir pilnīgi matēti kā tīrs koks, bet lakotiem tomēr ir neliels zīdains spīdums. Taču koka tonis neatšķiras un nezinātājs nepamanīs atšķirību.
Kad logi apstrādāti ar laku un nožuvuši – laiks iestrādāt blīvgumijas. Internetā atradu dažādus piedāvājumus, kuru veicēji solijās, ka esot nepieciešama ļoti specifiska tehnika šī darba veikšanai, bet mēs lēmām izmēģināt pašu spēkus un pieejamo tehniku. Talkā nāca galda ripzāģis, kuram var noregulēt gan distanci, gan zāģēšanas dziļumu. Piemeklējām zāģa ripu, kas atbilst gumijai nepieciešamam platumam un iezāģējumus rāmim izveicām bez speciālu meistaru palīdzības. Tiesa, šis variants der, ja gumijas iestrādā pa logu ārējo perimetru. Ja logiem nav pārfalces un gumijas nākas iestrādāt sleņģē, tad būs nepieciešama speciāla tehnika, kas tiks galā ar iekšējiem stūriem. Internetā uzrādītā cena ir ap 2.50Eur par tekošo metru. Pat ja tas iekļauj arī blīvgumiju – tik un tā šajā pozīcijā izmaksas var iztaisīt nejauku pārsteigumu, ja darbu nolemjat uzticēt firmai.

Jāņem vērā, ka loga komplekts parasti sastāv no 3-4 vērtnēm un ir gan iekšlogi gan ārlogi, kas katram komplektam šo skaitli dubulto. Atkarībā no loga un rāmja konstrukcijas blīvgumijas būs nepieciešams iestrādāt pa katras vērtnes perimetru. Vietā, kur sakļaujas divas vērtnes gumijas abām nav vajadzīgas, tas nozīmē, ka pilns perimetrs būs vajadzīgs tikai vienai līdz divām vērtnēm un vismaz viena vērtne paliks ar gumijām 3 malās. Neskatoties uz to mums vidēji vienam komplektam (3 vērtnes iekšlogs + 3 vērtnes ārlogs) aizgāja vairāk kā 16metri blīvgumijas, kas nozīmē, ka meistars par šāda komplekta blīvēšanu paņemtu ap 40Eur Ja iespējams to izdarīt pašiem, tad jārēķinās tikai ar blīvgumijas izmaksām. Depo pirkām uzreiz 60 metrus un līdz ar apjoma bonusu katrs metrs izmaksāja tikai 0.55Eur

Logu iestiklošanu atstājām stiklinieka ziņā, kas ne tikai stiklu sagādāja un piegrieza, bet arī ātri iestiprināja vietā. Pēc viņa vārdiem cena 2mm vai 3 mm stiklam būtiski neatšķiras. Biezāks stikls labāk aizturēs skaņu un aukstumu, un būs drošāks pret plīšanu. Mūsu gadījumā gan meistars neņēmās logus ķitēt, bet tikai iestiprināt ar nagliņām. Ķitēšana ir atsevišķa māksla un mūsdienu PVC laikmetā reti kurš vairs to saprot. Kuldīgā ir pieņemts likums, ka pilsētas centra majām jāsaglabā vecie koka logi un tos obligāti jāķitē. Tur arī ir sastopami meistari, kas gan pamācīs kā to darīt, gan pārdos pašu ķiti. Mēs vēl domājam ko darīt ar saviem logiem. Lieta tāda, ka ķite pati par sevi nav aizsargāta pret atmosfēras iedarbību, tapēc ir obligāts nosacījums, ka ķitei pāri jākrāso krāsu. Ārlogos, kas mājas arhitehtūras dēļ jākrāso balti nebūtu problēma arī balto krāsu uzlaist ķitējumam, bet iekšlogi, kas ir rūpīgi notīrīti un nolakoti – tur krāsa nav paredzēta un baidos par ķites noturību, ja mēģinātu to lakot. Šobrīd izskatās, ka iekšlogus apstrādāsim ar speciālo siltumnīcu silikonu un ja ķitēsim, tad tikai ārlogus.
Kopumā uzsākot šo projektu jārēķinās ar šādām izmaksu pozīcijām:

Darbs
– krāsas tīrīšana
– logu slīpēšana
– lakošana/krāsošana
– blīvgumiju iefrēzēšana
– blīvgumiju iestrāde
Šeit iespējams ietaupīt, jo daudz ko var izdarīt paši.

Materiāli
– smilšpapīrs vai ripa leņķa slīpmašīnai
– laka un/vai krāsa
– stikls un stiklošana (~30Eur 1 komplektam – 3iekšloga vērtnes + 3 ārloga vērtnes)
– silikons
– ķite
– blīvgumijas (0.55Eur/m nepieciešams ~16m vienam komplektam)

Dalies ar šo rakstu

Ja lasītais šķita interesants, izklaidējošs vai noderīgs - lūdzu padalies ar to saviem draugiem. Tā mums būs lieliska motivācija turpināt rakstīt šādus un līdzīgus stāstus. Ja lasot radās komentārs vai viedoklis - lūdzu pievieno komentāru tepat zemāk, vai atsūti mums ziņu.